Koncert WIELKA MSZA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II w Narolu

Opublikowano: piątek, 16, wrzesień 2016 Admin

1473928025W drugą sobotę września 2016 roku w kościele parafialnym w Narolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Wnętrze świątyni wypełnił niesamowity głos austriackiej sopranistki polskiego pochodzenia Grażyny Zielińskiej, która wraz z Wacławem Golonką (organy) oraz Błażejem Kociubanem (skrzypce) wykonali „Wielką Mszę Św. Jana Pawła II”...

Czuje się w niej jego ducha, jego pełną czułości osobowość i jego wielką miłość do ludzi. W Agnus Dei słychać jego kroki coraz cięższe, słyszy się powolne stukanie jego laski. Ta msza otwiera nasze serca i nasza dusze, kto ją usłyszy, ten zrozumie - tymi słowami światowej sławy sopranistka Grażyna Zielińska zachęcała do wzięcia udziału w niecodziennym koncercie, który odbył się w sobotę 10 września tego roku o godzinie 18:30 w Kościele parafialnym w Narolu.

Koncert miał dla Narola szczególne znaczenie, o czym powiedział Burmistrz Stanisław Woś: - Dzieło to rozpoczynało Festiwal we Wrocławiu „Polonia Cantans”. Na tym Festiwalu był obecny nasz rodak ś.p. Marian Jakubiszyn, który spotkał się z artystką i powiedział, że jego marzeniem byłoby, aby taki koncert odbył się właśnie w Narolu. Pani Grażyna Zielińska spełniła niejako testament, wykonując Wielką Mszę w Narolu. Po wieczornym występie Katarzyna Zielińska podzieliła się ze słuchaczami wspomnieniami z tamtego czasu, o swojej przyjaźni i wsparciu w chorobie Mariana Jakubiszyna oraz podróży do Narola. Wyraziła wiarę, że spełniła jego życzenie, nie kryjąc przy tym wzruszenia i radości.

koncert zielinska 0

Koncert, który odbył się w Narolu swoim Honorowym Patronatem objęli: JE Bp Marian Rojek - biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Andrzej Tombiński - Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie oraz Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwotnym celem koncertu było oddanie hołdu Naszemu Wielkiemu Rodakowi. „Wielka Msza Jana Paweła II” skomponowana została na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II przez austriackiego kompozytora Geralda Spitznera w 2004 roku. Została wybrana z ponad tysiąca muzycznych propozycji na uroczystość 85 urodzin Papieża. Planów tych nie udało się jednak zrealizować. Po śmierci Jana Pawła II msza została wykonana po raz pierwszy w 2005 roku w Poznańskiej Bazylice. Wyjątkowość Mszy polega na tym, że obok ustalonych od wieków i typowych dla Mszy części (Kyrie, Gloria, Credo), w pełni skomponowano także inne jej elementy (Intoitus, Offertorium, Communio). Utwór składa się z 12. części. Można go wykonywać w dwóch wersjach: soliści, chór i orkiestra lub sopran, skrzypce i organy.

koncert zielinska 1

koncert zielinska 2

Podczas koncertu w kościele parafialnym w Narolu wystąpiła wybitna śpiewaczka operowa Grażyna Zielińska, pochodząca z Zakopanego, na stałe mieszkająca w Austrii , a towarzyszyli jej Wacław Golonka (organy) oraz Błażej Kociuban (skrzypce).

Nie sposób nie zgodzić się z redaktorem Życia Podkarpackiego, iż… Narol po raz kolejny pokazał, że jest nie tylko Kameralną Muzyczną Stolicą Roztocza, ale również miejscem niezwykłym, przyciągającym wybitnych ludzi kultury i sztuki.

koncert zielinska 3

Grażyna Zielińska urodziła się w Zakopanem, jako jedyna córka w bardzo muzykalnej rodzinie. Pierwszym nauczycielem śpiewu była jej matka Julia Zielinska. W 14 roku życia rozpoczęła naukę w szkole Muzycznej w Zielonej Gorze w klasie prof. Lidi Gawrylarz. Od ukończenia studiów dalszy rozwój artystyczny doskonaliła u prof. Olivery Miljakovicz, śpiewaczki ze Staatsoper w Wiedniu, oraz u prof. Pohl – Tanaka Nanako. Dokonuje duzo nagran dla radia i telewizji w kraju i za granica. W 2004 roku - zostaje wybrana przez Międzynarodowe Concordiom w Rzymie do wykonania partii sopranowej “Wielkiej Mszy Jana Pawła II”, dla której to głosu Maestro Gerald Spitzner skomponował.

Błażej Kociuban urodził się 1990r. w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Od 2008 kontynuował swoją edukację w klasie Prof. Piotra Tarcholika, obecnie na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2010r był także studentem mistrzowskiej klasy skrzypiec Prof. Zakhara Brona. Jest także laureatem wielu prestiżowych polskich stypendiów. Koncertował m.in. w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Włoszech, Słowacji, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowinie oraz na Węgrzech i Litwie.

Wacław Golonka - organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów „Madonny Polskie” a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998r film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie, w akdemiach muzycznych w Gdańsku, Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Lipsku oraz kurs interpretacji muzyki organowej w kościele św. Tomasza w Lipsku.

Galeria fotograficzna

Narolskie Centrum Informacji NCI