Joomla Templates by Just Hosting Review

Obchody 77. rocznicy Bitwy pod Narolem i gimnazjalny Dzień Patrona.

Opublikowano: piątek, 23, wrzesień 2016 Admin

1474534533    W poniedziałek 19 września odbyły się uroczyste obchody walk z 18-19 września 1939 roku pod Narolem, połączone z Dniem Patrona narolskiego gimnazjum, które nosi imię Bohaterów Września 1939r. Na tegoroczne uroczystości z Tarnowa przyjechał Zdzisław Żądło – prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Tarnów. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Ustronia z Lubaczowa, którzy pełnili wartę pod pomnikiem poległych, a później podczas spotkania z młodzieżą szkolną wykonali pokaz musztry paradnej. Po nabożeństwie i uroczystościach oficjalnych pod pomnikiem, w narolskim gimnazjum odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz część artystyczna...

    Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Lisku w intencji wszystkich bohaterów poległych w obronie Ojczyzny, którą koncelebrowali ks. Julian Leńczuk – dziekan Dekanatu Narol, ks. Krzysztof Sosnowski – wikariusz lipskiej parafii oraz ks. Józef Bednarz – proboszcz z Narola, który wygłosił homilię do zebranych. W kościele stawiły się poczty sztandarowe środowisk kombatantów, Gminy Narol oraz Narolskich szkół, a także przedstawiciele władz samorządowych na czele z Stanisławem Wosiem – burmistrzem Narola oraz Grzegorzem Patałuchem – wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Narolu, dyrektorzy jednostek administracyjnych, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy. Specjalnie na wrześniowe uroczystości przyjechał z Tarnowa Zdzisław Żądło – prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Tarnów, który przywiózł specjalny list od płk. Zdzisława Baszaka – żołnierza 16. Pułku Piechoty - ostatniego żyjącego uczestnika walk pod Narolem w 1939 roku. O oprawę mszy świętej zadbał chór Tanew z Narola, który wraz z wiernymi wykonał pieśni patriotyczne.

bitwa www 1

bitwa www 2

    Potem wszyscy zebrani udali się przed Pomnik Poległych Żołnierzy z 6 Dywizji Armii Kraków. Po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu hymnu państwowego, odczytano apel poległych, złożono wieńce i wiązanki, a młodzież szkolna zapaliła symboliczne ognie pamięci. Do zebranych zwrócił się burmistrz Narola Stanisław Woś, podziękował wszystkim za tak liczny udział w uroczystościach. Po uroczystościach oficjalnych zebrani udali się do szkoły, gdzie po powitaniu przez Konrada Nowoświata – dyrektora Gimnazjum im. Bohaterów Września 1929 w Narolu miały miejsce uroczystości szkolne. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych gimnazjum, a grupa z JS 2033 z Lubaczowa wykonała pokaz musztry paradnej Na koniec uczniowie zaprezentowali część artystyczną oraz wystąpił chór Tanew z koncertem pieśni żołnierskich i patriotycznych.

bitwa www 3

bitwa www 4

bitwa www 5

    Jak napisał do uczestników płk. Zdzisław Baszak: „...Ziemia narolska dnia 19 września 1939 r. stała się areną zaciętych walk naszego pułku, który broniąc każdego metra polskiej ziemi bohatersko przeciwstawił się bohaterskim siłom nieprzyjaciela. Wydarzenia tamtych wrześniowych dni tak mocno tkwią w mojej pamięci, że będą mi się śnić do końca życia..."

    Dla nas potomnych, przywołujących pamięć Bohaterów tamtych dni obowiązkiem jest pamięć o ich czynach i zapewnienie, że nie zapomnimy!
Galeria fotograficzna

Narolskie Centrum Informacji (NCI)
foto: Życie Podkarpackie, Gimnazjum Narol, Robert Pinkowicz

Odsłony: 445