Opłatek Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Narol w Rudzie Różanieckiej

Opublikowano: czwartek, 12, styczeń 2017 Admin

DSC 0403    W dzisiejszych czasach kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowej, to nie lada wyzwanie, bo ileż trzeba trudu aby sprostać wymogom kulinarnym, wierzeniom i obowiązkom świątecznym? Dla jednych to przeżytek, nadmiar pracy i wyrzeczeń, a dla innych czas magii i radości.

Taka radość towarzyszyła wyjątkowym paniom Kół Gospodyń Gminy Narol, które 7 stycznia zebrały się przy wspólnym stole w świetlicy wiejskiej w Rudzie Różanieckiej, aby wg staropolskiej tradycji wspólnie uczcić czas Bożego Narodzenia.
Wspaniały nastrój spotęgowała obecność licznie przybyłych gości, którzy już samym przybyciem docenili działalność Kół.
    Gospodarzem spotkania była pani Maria Płazio, przewodnicząca wszystkich Kół Gospodyń, która czuwała na częścią oficjalną. Serdecznie powitała przybyłych gości w osobach: Starosty Powiatu Lubaczowskiego – Józefa Michalika, Burmistrza Miasta i Gminy Narol, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Narolu- Krzysztofa Szawarę wraz z małżonką, Dorotę Wróbel - Radną Rady Powiatu Lubaczowskiego, Radnych Rady Miejskiej w Narolu: Władysława Gałasa i Pawła Fariona, Dorotę Jamrozy i Zofię Kasperską z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Daniela Lombra, Krystynę Szajdecką – Koordynatorkę ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, Prezesa Stowarzyszenia RLGD „Roztocze" – Mirosława Zaborniaka, , Elizę Obirek – Kierowniczkę RLGD „Roztocze", Sołtysa Rudy Różanieckiej – Ryszarda Franusa, Prezesa OSP w Rudzie Różanieckiej - Dariusza Stankiewicza, jak również swoje koleżanki z Kół Gminy Narol oraz dbała aby całe wydarzenie miało tradycyjny przebieg.

DSC 0396
    Pierwsze słowa wszelkiej pomyślności popłynęły z ust Starosty Powiatu Lubaczowskiego, pana Józefa Michalika. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Narol, pan Stanisław Woś, który oprócz pięknych życzeń, podkreślił wyjątkowość tego spotkania, mówiąc o jego ewenemencie w skali Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego. Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, iż już od jedenastu lat, w tak wyjątkowy sposób, inaugurowany jest rok wydarzeń kulturalnych w Gminie Narol.
    Do życzeń dołączyła się także pani Dorota Jamrozy, Kierownik Oddziału wielofunkcyjnego rozwoju wsi i żywności wysokiej jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Doceniła kunszt kulinarny Pań i ich wkład w dziedzictwo przekazywania tradycji kulinarnych z pokolenia na pokolenie. Ponadto Panie z Kół otrzymały zaproszenie na zbliżające się wydarzenia kulinarne Województwa Podkarpackiego zaplanowane na rok 2017.
Do życzeń dołączył się również proboszcz parafii pw. Św. Antoniego w Rudzie Różanieckiej – ks. Waldemar Górski, który poprowadził wspólną modlitwę.
    Następnie cała sala rozbrzmiała piękną kolędą „Wśród nocnej ciszy", po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie się opłatkiem.

DSC 0461    Panie z zarządu Kół złożyły podziękowania na ręce wieloletnich sponsorów, bez których ich działalność byłaby bardzo uszczuplona, a niekiedy wręcz niemożliwa. Kierowane one były do włodarzy Miasta i Gminy Narol oraz miejscowości Ruda Różaniecka, do pana Mirosława Zaborniaka - Prezesa Stowarzyszenia R.L.G.D. Roztocze" za zaangażowanie w działalność Koła Gospodyń w Rudzie Różanieckiej, nieustające i bezinteresowne wspieranie Pań w kulinarnych przedsięwzięciach oraz do właścicieli Zarządu Dóbr Smolin.
    Reprezentantki Urzędu Marszałkowskiego i pani Marlena Wiciejowska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu otrzymały podziękowanie za pomoc w zmaganiach Koła Gospodyń w Rudzie Różanieckiej, które otrzymało tytuł laureata i najwyższe odznaczenie, przyznane na MTP Polagra Food w kategorii „Nasze Kulinarne Dziedzictwo" w postaci „Perły 2016" dla zwycięskiej potrawy „karpia królewskiego" wędzonego w całości. Panie miały okazję by w tak szacownym gronie pochwalić się nagrodą i certyfikatem otrzymanym w Poznaniu oraz zaprosić zgromadzonych do degustacji wyśmienitego karpia.
    W dalszej części spotkania nastąpiła prezentacja dań wigilijnych takich jak: barszcz z uszkami, kapusta z fasolą i wielu, wielu innych przysmaków, tworzonych zgodnie z tutejsza tradycją kulinarną. Na stole nie zabrakło świątecznych wypieków, kompotu z suszu czy śledzi w dwóch odsłonach.
    Po degustacji, odbył się koncert kolęd w wykonaniu Pań Gospodyń z Rudy Różanieckiej przy współpracy z panami: Krzysztofem Fusem i Wiesławem Łoteckim. Wszyscy obecni włączyli się do wspólnego śpiewania, tym samym podkreślając wyjątkowy klimat świąt Bożego Narodzenia.

DSC 0441
    Po akcencie muzycznym, nastąpiła dalsza część degustacji, tym razem na stołach pojawiły się m.in. gołąbki z kaszą w mączce z grzybami i ryba po grecku. Biesiadowaniu towarzyszyły śpiewy, żarty i wspomnienia wydarzeń minionego roku. Było sielsko, świątecznie i wesoło. Salę wypełniły tańce. Panie ze wszystkich Kół bawiły się wyśmienicie, zapraszając do wspólnej zabawy gości.
    Jedenaste spotkanie opłatkowe Kół Gospodyń Gminy Narol będzie wspominane z radością przez wszystkich uczestników uroczystości.