Zimowa edycja "Narolskich spotkań'

Opublikowano: sobota, 25, luty 2017 Admin

koncert wyrostek 02Narol ponownie udowodnił, że miano Kulturalnej Stolicy Roztocza idealnie wpisuje się w jego tradycję i przedsięwzięcia, których się podejmuje. W ostatni weekend stycznia odbyła się IV edycja „Narolskich Spotkań”, które były nie lada gratką dla miłośników sztuki malarskiej, scenicznej i muzycznej. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w Centrum Koncertowo – Wystawienniczym w Narolu. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje fakt, iż dawna cerkiew, nadszarpnięta niegdyś zębem czasu, dziś znów służy ludziom – jako miejsce magiczne, bo scalające człowieka i sztukę.

narolskie spotkania spektakl 02

narolskie spotkania spektakl 21

Zimową edycję „Narolskich Spotkań” zainaugurował spektakl taneczny „ Cztery pory roku – Inspiracje” zespołu „S-Floor” z Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu – opracowany przez panią Gabrielę Kołodziej. Widowisko było nacechowane elementami nawiązującymi do różnorodności i zmienności następujących po sobie pór roku, co z kolei wspaniale komponowało z inspiracjami twórczymi zaproszonych artystów.

narolskie spotkania spektakl 27

Pierwszy dzień „Narolskich Spotkań” rozpoczął wernisaż wystawy malarskiej pt. „Cztery pory roku malowane stopami”, której autorem był Stanisław Kmiecik. Niezwykły człowiek – malarz, który już jako 5-letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami.
Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach indywidualnych w wielu miastach Polski, jak i poza jej granicami. Pasję do malarstwa łączy z ulubionymi grami komputerowymi oraz jazdą samochodem, który sam prowadzi nogami i całym sobą udowadnia, że brak rąk w niczym mu nie przeszkadza.

narolskie spotkania wystawa 08

narolskie spotkania wystawa 26
W podróży do Narola towarzyszyła mu małżonka – Pani Monika Kmiecik, która była nieocenioną pomocą dla męża, jak też wyśmienitą animatorką spotkania- zamieniając część wernisażu na swoistą „ lekcje sztuki”, skupiając uwagę zarówno młodej jak i starszej części publiczności. Natomiast Pan Stanisław zaprosił najmłodszych widzów na warsztaty rysunku, podczas których dzieci nie stroniły od bezpośrednich pytań, na które malarz chętnie odpowiadał, wykazując się dużym poczuciem humoru..

narolskie spotkania wystawa 34

narolskie spotkania wystawa 36
Wernisaż prac pana Stanisława Kmiecika wzbudził ogólny podziw. Artysta pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych, a realizacja marzeń, to kwestia chęci i samozaparcia.
Wystawa prac artysty będzie trwać do 2 maja 2017r., czyli do - wiosennej edycji „Narolskich Spotkań”.
Następnego dnia, w ramach Koncertu Noworocznego, dawną cerkiew wypełniły dźwięki nietuzinkowego instrumentu jakim jest akordeon. Od lat jest on przedmiotem sporu instrumentalistów; gdzie jedni uważają, że to instrument dęty, drudzy, że stroikowy. Jedno było pewne, dzięki tej dwoistości – zgromadzeni goście doświadczyli prawdziwej uczty muzycznej.

koncert wyrostek 14
Tego wieczoru, narolska scena gościła wybitnego akordeonistę, muzyka, wykładowcę Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zwycięzcę polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent - Marcina Wyrostka.
Pan Marcin jest laureatem kilkudziesięciu konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym w USA, Węgrzech, Słowacji czy Szwajcarii. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest założycielem projektów: TANGO CORAZON oraz COLORIAGE. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango" oraz podwójną platynową płytę za najnowszy krążek "Coloriage" - 2012. Miał okazję koncertować z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Adamem Sztabą, Orkiestrą AUKSO.

koncert wyrostek 15

Podczas „Narolskich Spotkań”, Panu Marcinowi towarzyszyli muzycy: Mateusz Adamczyk, Piotr Zaufal, Krzysztof Nowakowski. Zespół zaprezentował publiczności Projekt Coloriage - czyli kwartet instrumentalny, który powstał w 2005 roku we współpracy Marcina Wyrostka, Mateusza Adamczyka i Piotra Zaufala. Projekt charakteryzował się połączeniem muzyki ludowej z możliwościami jakie daje jazzowa improwizacja. Etniczne brzmienie projektu dopełnił Krzysztof Nowakowski swoim zestawem instrumentów perkusyjnych.

koncert wyrostek 26

koncert wyrostek 27

Muzycy zbudowali wspaniały nastrój. Publiczność z satysfakcją uczestniczyła w wielokulturowej przestrzeni muzycznej, wykreowanej przez artystów. Zespół zabrał słuchaczy w daleką podróż, która rozpoczęła się od Argentyny, a dalej wiodła przez Bałkany, półwysep Apeniński, Mołdawię, Niemcy, Polskę i Szkocję. Program artystyczny zaprezentowany na narolskiej scenie wyraźnie przypadł do gustu zgromadzonej publiczności, która nie szczędziła licznych braw.