Dzień Kobiet w Narolu

Opublikowano: wtorek, 21, marzec 2017 Admin

dzien kobiet1Za pierwowzór tego święta przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające w pierwszym tygodniu marca. Był synonimem macierzyństwa i płodności. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Podwaliny dla obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet zrodziły się w Ameryce Północnej w 1909, którego tłem były ruchy robotnicze kobiet. W Europie także kobiety protestowały w ślad za swoimi przewodniczkami z „nowego kontynentu”. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Święto to rozprzestrzeniło się w wielu krajach i na różnych kontynentach.

W Polsce święto to było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano słynne goździki. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

We współczesnym świecie, także w Polsce obchodzone jest to święto w sposób uroczysty. Panie otrzymują od Panów życzenia, upominki, a goździki zamienione zostały pięknymi tulipanami, które zwiastują nadchodzącą wiosnę.
W Gminie Narol co roku obchodzone jest to święto i ma ono podniosły charakter. Imponująca była liczebność pań z Kół Gospodyń, które spotkały się 26 lutego br. w wiejskiej świetlicy, w Lipiu, by świętować tą tradycję. Otrzymały wspaniałe życzenia od Burmistrza Miasta i Gminy Narol, który korzystając z tej okazji podziękował Paniom za ich aktywne zaangażowanie się w życie społeczne i kulturalne naszej Gminy. Podkreślił ważną rolę Kół Gospodyń w aktywizacji lokalnego środowiska. Reprezentanci Rady Miejskiej w Narolu i sołectwa dołączyli się do życzeń wręczając symboliczne kwiaty.

dzien kobiet3
W budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu panie z narolskiego „Klubu Seniora” również zintegrowały się 8 marca z okazji świętowania tej okoliczności. Panie otrzymały życzenia od Marii Obirek - szefowej Klubu Seniora oraz Marleny Wiciejowskiej – dyrektora wspomnianej placówki. Panowie z Klubu Seniora zatroszczyli się o oprawę muzyczną tego spotkania, by w miłej i sympatycznej atmosferze prowadzone były rozmowy między kobietami. Ponadto Panowie wręczyli obecnym na spotkaniu Paniom tulipany, składając indywidualnie każdej z Pań najserdeczniejsze życzenia „Szczęścia, Zdrowia, Pomyślności”.

dzien kobiet5

Galeria zdjęć Lipie