Jubileuszowa XV Gala Myśliwska w Narolu

Opublikowano: poniedziałek, 03, lipiec 2017 Admin

1499069158 thumbW niedziele 25 czerwca na dziedzińcu zabytkowego Pałacu Łosiów w Narolu spotkali się myśliwi oraz sympatycy łowiectwa na Jubileuszowej XV Gali Myśliwskiej. Tegoroczne święto myśliwych Okręgu Przemyskiego PZŁ odbyło się w Narolu na Roztoczu. Już w sobotę, można było posłuchać koncertu „Uwierz skrzydłom, własnym skrzydłom”. W znanym z doskonałej akustyki miejscowym kościele wystąpili Konrad Mastyło – organy oraz Dagmara Moskwa i gościnnie Dorota Ochmańska - śpiew. Głowna część jubileuszowej gali obyła się w niedzielę malowniczej scenerii osiemnastowiecznego pałacu…

Inicjatywa organizowania gali zrodziła się już 15 lat temu, a głównym celem było pokazanie społeczeństwu, że myślistwo nie należy kojarzyć wyłącznie z polowaniem. Na tradycję myśliwską składa się wiele czynników Takimi ja ceremoniał oraz język łowiecki, kolekcjonerstwo, malarstwo a także muzyka. Natomiast łowiectwo dziś to przede wszystkim gospodarowanie populacjami zwierząt dziko żyjących. Za sprawą ówczesnej władzy okręgowej PZŁ w Przemyślu, czyli inicjatorom owego wydarzenia, w tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w gali, która odbyła się w Narolu „Bramie Roztocza”. Gala różniła się nieco od pozostałych, ponieważ trwała dwa dni. Pierwszy dzień był poświęcony aktywności kulturalnej, a dokładnie muzyce. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w koncercie złożonym z dwóch części. Na pierwszą część składała się muzyka klasyczna, natomiast na drugą pieśni poetyckie.

gala narol 1

W znanym z doskonałej akustyki miejscowym kościele wystąpili Konrad Mastyło – organy oraz Dagmara Moskwa i gościnnie Dorota Ochmańska - śpiew. Głowna część gali odbyła się dzień później na dziedzińcu osiemnasto wiecznego, barokowego Pałacu Łosiów w Narolu. Piękna sceneria, słoneczna pogoda i liczny udział myśliwych z niemal trzydziestu Kół Łowieckich, wystawców i producentów oraz pokazy sokołów, czy prezentacje psów ras myśliwskich złożyły się na całodzienną zorganizowaną z ogromnym rozmachem imprezę na prawdziwym podkarpackim Roztoczu. Uroczysta Msza Św. Hubertowska w asyście 31. pocztów sztandarowych rozpoczęła niedzielną galę. Oprócz przemówień i powitań, wręczono odznaczenia łowieckie oraz puchary i nagrody dla zwycięzców zawodów strzeleckich o Puchar Gali Myśliwskiej, Puchar Dian, Puchar Starosty Lubaczowskiego, Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Narol i Puchar Łowca Galicyjskiego, a także ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursach „Lisiarz Sezonu” oraz fotograficznym „Rogacz 2017”. Puchar XV gali Myśliwskiej w klasie open zdobył Kol. Stanisław Okrojek z KŁ "SM Cietrzew" w Lubaczowie, Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Narol zdobył zwycięzca w klasie powszechnej Hubert Niebieszczański z WKŁ "Miś" w Przemyślu, Puchar Starosty Lubaczowskiego za najlepszy wynik w klasie otwartej w kuli zdobył Bogdan Powroźnik z KŁ "Łoś" w Oleszycach, a Puchar DIAN Okręgu Przemyskiego zdobyła Anna Robacka z KŁ "SM Cietrzew" w Lubaczowie. Część oficjalną zakończyło ślubowanie myśliwskie. Po tej części rozpoczęła się część rozrywkowa, podczas której szczególną uwagę zwróciła prezentacja ptaków drapieżnych Piotra Nadwornego – Drapole oraz prezentacje psów kilkunastu ras myśliwskich. Dla dzieci przygotowano również konkursy, zabawy oraz inne atrakcje. Wieczorną część na scenie rozpoczął koncert zespołu romskiego Złoty Tabor z Tomaszowa Lubelskiego. Podczas gdy na scenie szykowali się już kolejni artyści, ogłoszone zostały wyniki Konkursu Nalewek Myśliwskich. Kapituła, której przewodniczył Hieronim Błażejak oceniała w sumie 27 nalewek przygotowanych przez myśliwych. Zdecydowanym zwycięzcą konkursu nalewkarskiego okazał się Andrzej Radzik z Sanoka, którego nalewki „Pigwowiec japoński” oraz „Skarby Bieszczadów” zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Trzecie miejsce zdobył Józef Otulak z Lubaczowa za nalewkę z płatków róży. Wyróżniono ponadto nalewkę z derenia autorstwa Zbigniewa Misztala z Lisich Jam oraz nalewkę z owocu czarnego bzu autorstwa Tomasza Starościanka z Budomierza.

gala narol 2

Dla licznie przybyłych w niedzielę gości, organizatorzy: PZŁ Oddział Przemyśl oraz Gmina Narol przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Można było sprawdzić się na strzelnicy wirtualnej oraz strzelnicy łuczniczej, pokosztować wyrobów z dziczyzny oraz regionalnych, roztoczańskich wyrobów od miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Firma Ostoja ze Zwierzyńca zafundował gościom darmową degustację pieczonego dzika. Były także występy sygnalistów myśliwskich. Jubileuszową Galę na Roztoczu w Narolu zakończyły koncerty zespołów disco polo: DIADEM i REZONANS. Ci, których artyści porwali do tańca, mogli bawić się jeszcze dłużej podczas dyskoteki pod gwiazdami, którą poprowadził DJ.

gala narol 3

Narolskie Centrum Informacji