Powiatowo-gminne dożynki w Horyńcu Zdroju.

Opublikowano: wtorek, 12, wrzesień 2017 Admin

dozynki 3    W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Powiatowo – Gminne dożynki, których gospodarzem był Horyniec-Zdrój. Święto plonów zainaugurowane zostało mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w Kościele Zdrojowym, której przewodniczyli o. Waldemar Czerwonka proboszcz Parafii z Horyńca-Zdroju oraz ks. Tomasz Kielar proboszcz Parafii w Werchracie. Na uroczystości zgromadziło się 40 delegacji z wieńcami i chlebem, następnie barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował ulicami miasta do Parku Zdrojowego.

Wśród wielu znakomitych gości znaleźli się: poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, Starosta Lubaczowski Józef Michalik, Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis oraz Teresa Pamuła Dyrektor Podkarpackiego Oddziału ARiMR w Rzeszowie.Tradycyjnie odbył się konkurs wieńców dożynkowych, oceniając je w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. Komisja konkursowa oceniła 40 wieńców z terenu całego powiatu biorąc pod uwagę związek z tradycją, metodę wykonania i użyte materiały.

dozynki 1

dozynki 3

dozynki 4

Ponadto wszyscy, którzy przybyli na święto plonów mieli okazję posmakować regionalnych przysmaków. Swoje stoiska wystawiły poszczególne gminy oraz różne organizacje i instytucje.Narol reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejówki, Narola i Lipska słynące ze znakomitych dań kuchni lokalnej. Nie zabrakło kresowych przysmaków takich jak: pieczone pierożki w wielu smakach, swojski chleb, ogórki małosolne, aromatyczny smalec, pasztety i różne ciasta. Panie z Jędrzejówki zaserwowały znakomite „tradycyjne pierogiz ziemniakami, serem i miętą”, Narol zaprezentował wyśmienity „torcik warzywny”, a Lipsko przygotowało niepowtarzalne „galicyjskie kartacze”. Wszystkie Koła zgłosiły także wieńce w kategorii tradycyjnej.

dozynki 5

dozynki 6