Joomla Templates by Just Hosting Review

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Narol

Opublikowano: środa, 15, listopad 2017 Admin

1510750239    11 listopada w całej Polsce obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. W Gminie Narol obchodzono 99 rocznicę uzyskania wolności przez Rzeczpospolitą podczas uroczystości oficjalnych w Narolu oraz wszystkich narolskich szkołach. Ta data jest dla Polaków bez wątpienia jedną z najważniejszych w dziejach narodu. Wtedy 11 listopada 1918 roku Polacy zakończyli wieloletnie starania o odzyskanie utraconej niepodległości. W rocznicę tamtych wydarzeń oddajemy cześć poległym bohaterom, za ich męstwo, ofiarność i miłość, w zadumie zastanawiając się nad przeszłością i przyszłością Państwa i Narodu...

nsn 2017 1

nsn 2017 2

nsn 2017 3
    Oficjalne uroczystości w Narolu rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Narodzenia NMP w Narolu, którą odprawił ks. kan. Józef Bednarz który wygłosił również homilię. W kościele na wspólnej modlitwie licznie zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich i ochotniczych straży pożarnych oraz młodzież szkolna. Po liturgii zebrani udali się pod pomnik w asyście Pocztów Sztandarowych Urzędu Miasta i Gminy Narol, Ochotniczej Straży Pożarnej z Narola, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Narolu oraz Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu oraz delegacji Nadleśnictwa Narol. Przed pomnikiem upamiętniających mieszkańców Narolszczyzny poległych w walkach o niepodległą Polskę i zesłanych na nieludzką ziemię dalekiego wschodu oraz wysiedlonych przez niemieckiego okupanta złożono wieńce i wiązanki. Do zebranych zwrócił się Burmistrz Narola Stanisław Woś, który wyraził swoją głęboką wdzięczność za liczny udział mieszkańców w uroczystościach patriotycznych.

 nsn 2017 4

nsn 2017 5

Uroczystości patriotyczne jak co roku zorganizowały narolskie szkoły. Już w piątek, w Szkole Podstawowej w Narolu odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. W montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klas IV i VI oraz zespołu wokalnego zostały przybliżone wydarzenia historyczne, które doprowadziły do pamiętnego dnia 11 listopada; dnia w którym po 123 latach niewoli Polska znów pojawiła się na mapach świata. Oprócz prezentowanych wierszy i pieśni odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które przypominały o tamtych ważnych wydarzeniach dla Polski. Także w miejscowym Gimnazjum obchodzono rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. W głównym holu gimnazjum odbył się apel oraz montaż słowno-muzyczny, niosący przesłanie patriotyczne.

nsn 2017 6

Również w piątek w Szkole Podstawowej w Łukawicy odbyła się akademia, podczas której uczniowie przygotowali bardzo piękną i wzruszającą część artystyczną. Wykorzystując znaną symbolikę przedstawili upadek państwa, a potem jego wielkie odrodzenie. Zwrócili uwagę na znane historyczne pieśni patriotyczne oraz wykorzystali również literaturę i muzykę współczesną.

nsn 2017 7

W Rudzie Różanieckiej uroczystości niepodległościowe odbyły się wieczorem 11 listopada, a rozpoczęła je Msza Święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. Waldemara Górskiego – miejscowego proboszcza oraz ks. Gabriela Ciska – proboszcza parafii w Chodywańcach. Po jej zakończeniu w uroczystym pochodzie przy marszu orkiestry „Tacy sami” uczestnicy udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie odbył się spektakl patriotyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej pt. „Pisk białego orła” Po części artystycznej, odbył się koncert pieśni patriotycznej – „Duety pokoleń” w wykonaniu mieszkańców Rudy Różanieckiej i harcerek z naszej szkoły. Dopełnieniem uroczystości był tradycyjnie już biało-czerwony tort, którym częstowano wszystkich przybyłych.

Obszerne galerie z uroczystości również na stronach i profilach społecznościowych szkół.

www.narol.pl

Galeria zdjęć

Odsłony: 410