Koncert Noworoczny

Opublikowano: piątek, 26, styczeń 2018 Admin

narolskie 0321 stycznia, w ramach Narolskich spotkań, odbył się Noworoczny Koncert Mozartowski. Był to wyjątkowy wieczór, gdyż narolski kościół po raz kolejny zamienił się w salę koncertową. Świątynia słynie ze swej doskonałej akustyki, co zauważyli i docenili zaproszeni artyści, specjaliści od muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta – wykonawcy Polskiej Opery Królewskiej.

Muzycy wielokrotnie występowali na słynnym Festiwalu Mozartowskim jako muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej, która właściwie jako jedyny zespół na świecie miaław repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora.W ubiegłym roku cała orkiestra Sinfonietta rozstała się z Warszawską Operą Kameralnąi rozpoczęła współpracę z nowo powstałą Polską Operą Królewską, prężnie działającą pod dyrekcją znanego aktora i reżysera Ryszarda Peryta, który wielokrotnie gościł i występował w Narolu.
    Program narolskiego koncertu był właśnie powtórzeniem koncertu finałowego Warszawskich Dni Mozartowskich. Wystąpili dla soliści-śpiewacy z Polskiej Opery Królewskiej: Justyna Stępień – sopran oraz Leszek Świdziński – tenor
    Kariera solowa Justyny Stępień związana była przede wszystkim z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej, ale ze względu na szerokie możliwości wokalnei interpretacyjne wykonuje z powodzeniem repertuar od baroku po utwory muzyki współczesnejw towarzystwie innych zespołów kameralnych i orkiestrowych – zarówno dla szerokieji wielotysięcznej publiczności (jak np. podczas wielkich plenerowych wystawień oper W.A. Mozarta "Don Giovanni" i "Czarodziejski flet", czy na międzynarodowym festiwalu w Peterhofw Niemczech), jak też podczas koncertów kameralnych.

narolskie 01
    Artystka zadebiutowała na scenie operowej w wieku 9 lat i od razu pod batutą Enrica de Mori, dyrygenta La Scali śpiewając Mozarta. W trakcie studiów na Warszawskiej Akademii Muzycznej współpracowała ze światowej sławy dyrygentami. Od roku 1992 koncertujew najbardziej znamienitych teatrach operowych świata oraz na festiwalach muzycznych w Polsce,a także podczas zagranicznych tournee. Podczas jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych cieszących się renomą na świecie – Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej, odbywającego się rokrocznie w latach 1990-2016, śpiewała najważniejsze pierwszoplanowe role wokalne w 10 operach Mozarta.
    Leszek Świdziński - po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskichw salzburskim "Mozarteum".
    Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przez lata można było go usłyszeć w głównych tenorowych partiach repertuaru tej opery. Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Koncertuje na wielu scenach świata. Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar wyróżnia się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych i pieśniarskich.
    Solistom-śpiewakom towarzyszyli muzycy Polskiej Opery Królewskiej: Mariola Peron – skrzypce, Anna Panufnik – skrzypce, Alicja Bator – altówka, Maciej Skowroński – wiolonczela oraz Anna Mocarska i Weronika Skowronek - grające na fletach.

narolskie 02

narolskie 03

Narolska świątynia gościła tłumy miłośników muzyki klasycznej, którzy specjalnie przybyli na koncert z wielu zakątków gminy, powiatu i województwa. Taka frekwencja mile zaskoczyła artystów, podobnie jak entuzjastyczna reakcja publiczności na tak „niepopularny”, jak sami stwierdzili, repertuar w dzisiejszych czasach. Ponadto podkreślili wyjątkową akustykę kościoła oraz jego piękne wnętrze i historyczny charakter.
    Na zakończenie, po gromkich brawach i bisach, wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy Narol, pan Stanisław Woś, który serdeczne podziękował muzykom za wyśmienitą ucztę muzyczną oraz publiczności, za stworzenie znakomitej atmosfery, będącej dopełnieniem tego wspaniałego wieczoru.
    To niezwykłe wydarzenie muzyczne zapoczątkowało kolejny rok Narolskich Spotkań  z kulturą i sztuką, co od lat stanowi atrybut Narola i pozwala na miano Kulturalnej Stolicy Roztocza.
    Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Gminny Ośrodek Kulturyw Narolu oraz Narol Enterprise.