Opublikowano: czwartek, 01, luty 2018 Admin

1517231660 thumb25 stycznia 2018 roku w Narolu odbyła się sesja naukowa pt. Historia i kultura Żydów Narolskich naszym wspólnym dziedzictwem” w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gmina Narol po raz pierwszy została zaproszona do udziału w obchodach i na ten dzień zorganizowano w Narolu prelekcje i wykłady historyczne oraz spotkanie z gośćmi, w tym z Hayą Novak z USA, której historia rodziny związana jest z Narolem…

Podkarpackie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane są od dziesięciu lat dzięki zaangażowaniu Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Działania koordynował prof. Wacław Wierzbieniec z UR, który jako pierwszy wystąpił podczas sesji naukowej w Narolu. Wyjaśnił on zasady życia religijnego i obrzędowości galicyjskiego miasteczka (sztetl). Gości powitał w Narolu Burmistrz Stanisław Woś, który podziękował za przyjazd do Narola gościom, wśród których byli: Haya Novak z mężem Denym Novak z Itaki w USA, Maria van Beurder i Jacques D. Barth z Amsterdamu w Holandii, Eli Bartłomiej Zolkos (JEwish Defense League) – przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski, Anna Dziama z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Agata Śmierzyńska i Tomasz Czarny z Fundacji Anioły Kultury w Warszawie. Burmistrz Narola Stanisław Woś wyraził swoją wdzięczność za swoje przybycie również prelegentom: prof. Wacławowi Wierzbińcowi z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Henrykowi Gmiterkowi z UMCS w Lublinie oraz Narolskiemu historykowi-regionaliście Henrykowi Wolańczykowi.

Ogrom informacji, danych z faktów historii jakie przekazali prelegenci był imponujący. Dla licznie zebranych mieszkańców, młodzieży z szkół z Narola, Łukawicy i Rudy Różanieckiej tak obszerna, niekiedy nieznana w ogóle wiedza historyczna będzie na pewno doskonałą lekcją. Dodatkowo, tą lekcję naukową uzupełniła bardzo prywatna, dramatyczna momentami lekcja Hayi Novak, której los przodków związany był z Narolem. Bogactwo informacji czwartkowego spotkania sprawiła, że wypełniona po brzegi sala GOK w Narolu nabrał niezwykłej aury i mimo kilkugodzinnego słuchania, wciąż chciało się jeszcze i jeszcze… Po spotkaniu goście udali się na cmentarz żydowski w Narolu, gdzie odmówili modlitwę. Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii i dokumentów związanych z historią Żydów w Narolu, przygotowaną przez UMiG w Narolu.

Organizatorami Dnia Pamięci w Narolu byli: Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne, Burmistrz Miasta i Gminy Narol i Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.

Narolskie Centrum Informacji