Inspiracje 2016 - I Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży z Gminy Narol

Opublikowano: poniedziałek, 11, kwiecień 2016 Admin

inspiracje 1

W sobotę 9 IV w Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu, w wiosennej scenerii odbył się I Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży z Gminy Narol, przebiegający pod hasłem: „Humor, żart, ironia ... w twórczości artystów Dwudziestolecia Międzywojennego".

Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, Urząd Miasta i Gminy Narol, Rada Sołecka w Lipsku, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Narolu. Do uczestnictwa zostały zaproszone wszystkie szkoły z naszej gminy; odpowiedziały dwie: Zespół Szkół z Łukawicy, Gimnazjum z Narola. Uczniowie zechcieli zaprezentować się w 3 z 4 kategorii: scenka aktorska, recytacje, piosenka. Konkurs plastyczny (chyba z powodu wysokich wymagań) nie cieszył się zainteresowaniem.

inspiracje 05  Oto nagrodzeni uczniowie i zespoły:

Scenka aktorska:

I Miejsce – Diana Pszonka, Sylwia Wilczyńska, Sebastian Mamczur, Krystian Pachla

Tytuł: „Żuk"

II Miejsce – Filip Lasota, Wojciech Dobrucki, Katarzyna Wolanin

Tytuł: „Leń"

III Miejsce – Kamila Nowoświat

Tytuł: „Zosia Samosia"

inspiracje 04

Recytacja:

I Miejsce – Mirella Szmuc

Tytuł: „Włos"

inspiracje 03

II Miejsce – Julia Rysiowska

Tytuł: „Mieszkańcy"

inspiracje 01

Piosenka:

Wyróżnienie – Magdalena Stopyra, Magdalena Kowalczuk, Krzysztof Płazio

Tytuł: „Opadły mgły".

Nagrodami były dyplomy, książki, biuletyny, pendrive oraz voucher na majowy koncert nocny „Cztery pory roku" w wykonaniu Jakuba Jakowicza i kwartetu „Prima Vista". Uczestników oceniło profesjonalnie jury:

1. Józef Waszek

2. Dyrektor Joanna Kowalczuk

3. Dyrektor Agnieszka Kozyra

4. Marzena Mazurek – Jędrak

5. Dorota Szularz.

Prowadząca, dyrektor GOK-u, p. Marlena Wiciejowska podziękowała dyrektorom szkół, które wzięły udział w przeglądzie, za rozpropagowanie jego idei, nauczycielom za przygotowanie uczniów, uczestnikom za udział.

inspiracje 06

Józef Jan Waszek z Teatru „Libra" przedstawił krótki program, na który złożyły się utwory K.J. Gałczyńskiego: „Strasna zaba", fr. „Listów z fiołkiem" oraz Bolesława Leśmiana „Świdryga i Midryga".

Na koniec wszyscy młodzi artyści, członkowie komisji konkursowej, nauczyciele, organizatorzy pozowali do wspólnego zdjęcia.

inspiracje 07

Podsumowując i zamykając ten I Przegląd dyrektor Marlena Wiciejowska zapowiedziała, że przyszłoroczny odbędzie się pod hasłem: „Motyw tańca w literaturze i sztuce XIX i XX wieku". Będzie zaproponowana dodatkowa kategoria – taniec jako ruch (można już przygotowywać własny układ taneczny).

Gdy opadły emocje, kilkoro uczestników podzieliło się wrażeniami.

Pani Dorota Sobczyszyn, nauczycielka z narolskiego gimnazjum pochwaliła pomysł zorganizowania przeglądu. Podkreśliła, że startujący w takiej rywalizacji zyskują na śmiałości, pewności siebie.

Mirella Szmuc: „Podczas takich wystąpień ćwiczy się pamięć, dykcję, uczymy się radzić sobie ze stresem, tremą, łatwiej można się otworzyć, wyrazić siebie".

W krótkiej rozmowie ze zdobywcami I nagrody w kategorii scenka aktorska: Dianą, Sylwią, Sebastianem ze szkoły w Łukawicy dowiedziałam się, że to pani Anna Mamczur wybrała ich do przedstawienia, że szybko nauczyli się tekstu, że sprawiło im to przyjemność. Dodam, że wszyscy mieli piękne kostiumy. Podczas rozmowy nie było czwartego z zespołu, Krystiana. Ale nie dał za wygraną, podszedł po chwili: „Ale ze mną nie przeprowadziła pani jeszcze wywiadu". Rzeczywiście miał sporo do powiedzenia. „Zdecydowałem się na rolę Muchomora, bo wiedziałem, że będzie dużo zabawy... można ćwiczyć zdolności aktorskie, radzić sobie z tremą i stresem, a to przecież może przydać się w szkole, choćby podczas odpowiedzi na lekcji" – odpowiadał rezolutnie.

Kolejni rozmówcy, tym razem wyróżnieni za piosenkę uczniowie, również z Łukawicy, wraz z nauczycielem, panem Andrzejem Kuliszem podkreślali korzyści, jakie płyną z rywalizacji na polu artystycznym – walka ze stresem, sprawdzenie się, (ja dodam, że można pochwalić się swoimi umiejętnościami jak na przykład Krzysztof Płazio, który gra na wielu instrumentach – preferuje perkusję – nieźle śpiewa).

I Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży

„Inspiracje 2016"

to już ... historia.

W przyszłym roku zapiszemy jej kolejny rozdział, tym razem z hasłem