Dwudziesty Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski – Dni NAROLA za nami. Od czwartku do niedzieli w pierwszym tygodniu lipca w Narolu odbywało się w nieco zmienionej formule święto kultury, rękodzieła i lokalnych, regionalnych produktów roztoczańskich.
Bardzo duża dawka muzyki w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy, a do tego występy lokalnych zespołów i solistów oraz konkursy i turniej piłkarski. W czwartek Teatr Florianum z Narola wystawił premierę sztuki „Niektórzy lubią poezję” świętując przy okazji 10 lat działalności. W piątek odbyła się konferencja „Pałace Narolszczyzny - życie dworskie osadzone w wielokulturowej tradycji dawnej Galicji”. Rynek w Narolu zamienił się w usłane straganami miejsce jarmarku w sobotę. Prawdziwe święto kultury, muzyki i sztuki. Na scenie występy zespołów muzycznych: Mus!, Gabinet Looster, Mikromusic i RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO oraz nocna dyskoteka. Przeprowadzono konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń z narolskiej gminy, pokazy rękodzielnicze i rzemiosła tradycyjnego. Były bicykle, posterunek CK i animacje dla najmłodszych. Ogromną popularnością cieszyły się stoiska z lokalnymi produktami i potrawami – czyli całe bogactwo Ziemi Narolskiej. Czterodniowe świętowanie zakończył Jarmark Rodzinny na Stadionie Miejskim w Narolu, gdzie na przybyłych w słoneczne popołudnie czekały atrakcje. Dla najmłodszych przygotowano darmowy park dmuchawców oraz specjalne animacje. Na scenie prezentowały się gminne zespoły i soliści, a na boisku rozgrywano mecze w ramach V Turnieju Oldbojów Parkowa CUP. Na koniec wyczekiwany występ Miłego Pana i dyskoteka. Podczas Dni Narola gościliśmy zagraniczne delegacje z miast partnerskich Glyboka i Mlynica...
Od dziesięciu lat Jarmark Galicyjski w Narolu inauguruje Teatr Amatorski Florianum. Tak było i w tym roku, podczas premiery spektaklu „Niektórzy lubią poezję” w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu. Tegoroczny spektakl to wybór ulubionych tekstów z dotychczasowych dziewięciu premier. W przedstawieniu aktorzy pokazali te utwory w nowej odsłonie, czasem obsadzie i formie. Jak na jubileusz przystało były kwiaty, upominki i życzenia. Było głośne „Sto lat” wyśpiewane przez wiernych widzów. Niespodziewane gratulacje, podziękowania i upominki złożyli zespołowi Burmistrz Narola Grzegorz Dominik warz ze swoim zastępcą Arkadiuszem Mroczkiem oraz Gabrielą Kołodziej dyrektor GOK w Narolu. Wyraźnie zaskoczeni artyści z Florianum znów przygotowali niespodzianki dla widzów. Punktualnie o dwudziestej na ekranach w wypełnionej po brzegi dawnej cerkwi można było obejrzeć kilkunastominutową prezentację zdjęć z wcześniejszych dziewięciu przedstawień. Oprócz tortu (tortów) i szampana, spektakl zakończyła finałowa piosenka, napisana i skomponowana specjalnie na ten mały jubileusz przez Konrada Nowoświata.
W piątek w Szkole Podstawowej w Narolu w odbyła się Konferencja historyczno-naukowa „Pałace Narolszczyzny – życie dworskie osadzone w wielokulturowej tradycji dawnej Galicji”, podczas której prelegentami byli: dr Maciej Świątkowski, Tomasz Róg i Janusz Grechuta. Zgromadzeni mogli wysłuchać prelekcji i obejrzeć prezentacje o pałacu w Rudzie Różanieckiej i losach rodzin Brunickich i Wattmanów oraz historii pałacu i założeniu ogrodu w Narolu. Burmistrz Narola Grzegorz Dominik podziękował przybyłym za liczne przybycie i zaprosił do udziału w kolejnych dniach Jarmarku. Głos zabrał również Wicestarosta Lubaczowski Paweł Głaz oraz Teresa Pamuła - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odczytała specjalny list od Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu RP.
Głównym dniem XX C.K. Jarmarku Galicyjskiego w Narolu, który odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego, była sobota. Jeszcze zanim nastąpiło oficjalne otwarcie do konkursu kulinarnego stanęły Panie z gminnych Kół Gospodyń, które przygotowywały do oceny dania z ryb. Jury Konkursu „Ryby w tradycji kulinarnej Gminy Narol” w składzie: Agnieszka Andruszewska, Małgorzata Fik i Krzysztof Szawara pierwsze miejsce przyznało Kołu Gospodyń z Chlewisk, drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń z Podlesiny, a trzecie Koło Gospodyń z Płazowa. Przyznano także wyróżnienia dla Kół Gospodyń z Narola, Woli Wielkiej, Narola Wsi, Lipska, Lipia i Jędrzejówki.
Nowa formuła jarmarku z nastawieniem na lokalne produkty, miejscowych twórców czy producentów okazała się strzałem w dziesiątkę. Stoiska z wypiekami, potrawami, wędlinami, serami, rybami czy miodem i chlebem były oblegane przez cały dzień. Specjalny pokaz przygotowała Restauracja Pałacowa z Narola. Dobra tej ziemi i rodzime przepisy podane przez mieszkających tutaj ludzi pokazały autentyczne skarby Narolszczyzny. W sobotę scena rozbrzmiewała muzyką, a teren wokół ratusza miejskiego zamienił się w prawdziwy galicyjski jarmark ubogacony stoiskami z rękodziełem. Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Były dawne bicykle, Posterunek CK, dmuchańce i animacje dla dzieci. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Narolu zaoferowała Kiermasz Wyczytanej Książki, podczas którego nowych właścicieli znalazło niemal trzysta książek! A na scenie muzyka i to jaka!
Rozpoczął zespół Mus! Następnie mocne brzmienia zafundował Gabinet Looster, który przyjechał do Narola z Londynu. Następnie na scenie pojawił się Mikromusic. Zespół, o który od dawna zabiegała narolska publiczność, nie zawiódł. Niepowtarzalny klimat szybko przypadł do gustu zgromadzonym na rynku słuchaczom. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni koncert w Narolu. Sobotnie występy zakończył Rafał Brzozowski. Artysta bardzo szybko nawiązał kontakt z publicznością. Show na scenie i przed sceną – istne szaleństwo! Zachwycone fanki i spora dawka muzyki. Sobotnią zabawę na narolskim rynku zakończyła dyskoteka, którą poprowadził DJ Hooq.
Dziesiąty Jarmark Galicyjski zakończono na Stadionie Sportowym w Narolu. W niedzielnym Jarmarku Rodzinnym można było wypocząć w gronie przyjaciół i rodziny. Były atrakcje i zabawy dla dzieci, w tym kącik Biblioteki z Narola oraz darmowy park dmuchawców. Na scenie występowały zespoły i soliści: Chór Tanew z Narola, Julia Krupa z Rudy Różanieckiej, Seniorzy z Domu Senior+ w Jędrzejówce, Zespół Folklorystyczny Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego oraz Es-Floor i Narolskie Nutki działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu.
Równolegle na boisku piłkarskim odbywał się V Turniej Oldbojów „Parkowa CUP 35+”. W rozgrywkach wzięło udział osiem zespołów z powiatu lubaczowskiego i tomaszowskiego: gospodarze Oldboys Narol Team, Hetman Laszki-Oldboje, Czarni Oleszyce Oldboje, Horyniec-Zdrój-Oldboje, Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje, Oldboys Orkan Bełżec, Tomasovia Oldboys’ Team oraz reprezentacja powiatu lubaczowskiego - Traper Lubaczów. Zespoły rywalizowały jednocześnie na dwóch boiskach o Puchary Burmistrza Narola i Puchary Nadleśniczego Nadleśnictwa Narol. Puchar Burmistrza Narola i triumf w całym turnieju przypadł reprezentantom Starostwa Powiatu Tomaszowskiego, którrzy w finale pokonali Oldbojów Tomasovii. Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Narol zdobyli gospodarze, czyli Oldboys Narol Team, którzy w finale pewnie pokonali gości z Oleszyc.
Kulminacyjnym punktem niedzieli w Narolu był występ Miłego Pana. Wspólne śpiewanie i tańce z publicznością były najlepszym zakończeniem tegorocznych Dni Narola.