Wystawa drzeworytu płazowskiego 18 kwietnia 2021

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością wybitnego rękodzielnika, artysty ludowego Pana Józefa Lewkowicza. 18 kwietnia 2021 zaprezentujemy Państwu odtworzone płaskorzeźby tak zwanego drzeworytu płazowskiego. Stanowią one element dziedzictwa naszego regionu i jednocześnie świadectwo bogactwa kulturowego, o które powinniśmy wspólnie zadbać w dobie globalizacji i zacierania się elementów tożsamości małych wspólnot.

Na wystawie prezentowane będą klocki drzeworytnicze odtworzone przez Pana Józefa Lewkowicza na podstawie oryginalnych XIX wiecznych klocków z Płazowa, które znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Od 1830 roku rodzina Kostrzyckich z Płazowa zajmowała się tworzeniem drzeworytów - klocków i odbitek- świętych obrazków sprzedawanych na odpustach i jarmarkach. Zachowane klocki wskazują na dużą różnorodność i stanowią cenne zabytki sztuki ludowej. Na wystawie w Centrum Koncertowo- Wystawienniczym w Narolu będziemy mogli podziwiać zarówno klocki jak i same odbitki, a swoją premierę będzie miał drzeworyt św. Jerzego.